LECZENIE

Istnieją różne rodzaje zapalenia błony naczyniowej, jak i różne jego leczenie, które w przypadku ustalenia przyczyny uveitis może być pod nią podporządkowane. Jakkolwiek w wielu przypadkach, pomimo licznych badań, przyczyny pozostają nieznane. Wówczas zapalenie klasyfikuje się  jako idiopatyczne, zaś jego leczenie uzależnione jest od części oka, która uległa stanowi zapalnemu.

Większość osób zdiagnozowanych z zapaleniem błony naczyniowej – uveitis,  cierpi na anterior uveitis, a więc zapalenie przedniej części błony naczyniowej. Osoby, których zapalenie nie jest przewlekłe, często leczone są tylko kroplami, szczególnie jeśli nie została ustalona przyczyna tegochoroby.

Pacjenci z przewlekłym, skomplikowanym uveitis, lub intermediate, posterior, bądź panuveitis, mogą dostać leki doustne, zastrzyki, bądź terapię pod innymi postaciami.

KROPLE STEROIDOWE

Pierwszym, podstawowym lekiem stosowanym w leczeniu uveitis są krople sterydowe. W zależności od nasilenia zapalenia, zmienia się częstotliwość i rodzaj przyjmowanych kropli.  Zazwyczaj przyjmowanie kropli zaczyna się od bardzo częstego zakraplania dotkniętego zapaleniem oka, zmniejszając dawkę stopniowo wraz z ustępowaniem zapalenia. Częstotliwość ta w poważnych przypadkach to jedna kropla na godzinę. Jest to bardzo ważne, gdyż potencjalnie nawet krótki okres nieodpowiednio leczonego zapalenia, może trwale uszkodzić wzrok.

ZASTRZYKI

Jeżeli zapalenie, pomimo przyjmowania najsilniejszych kropli, nie ustępuje, powinno się zastosować zastrzyki. Istnieją różne ich rodzaje i różne metody ich podawania, jednak najczęściej jest to seria zastrzyków zawierających dużą dawkę sterydów wstrzykiwanych dookoła oka, wgłąb oczodołu.

Kiedy stosuje się zastrzyki sterydowe?

  • w ostrym zapaleniu przedniego odcinka błony naczyniowej – anterior uveitis,  wobec którego same krople są bezsilne
  • w przypadku zapalenia pośredniego odcinka błony naczyniowej – intermediate uveitis
  • aby uniknąć efektów ubocznych stosowania doustnych leków steroidowych w przypadku leczenia młodszych pacjentów

Zastrzyki są zapewne najmniej przyjemną formą leczenia, jednak zwykle zapalenie szybko po nich lżeje, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia wzroku oraz pozwala na kontynuowanie terapii tylko kroplami.

TABLETKI

Tabletki steroidowe są najsilniejszą formą terapii przeciw uveitis, jednak niosą ze sobą wiele skutków ubocznych. Stosuje się je głównie w przypadku zapalenia pośredniego i tylnego odcinka błony naczyniowej, jednak zdarza się, że są one też stosowane w bardzo ostrym, odpornym na krople i zastrzyki anterior uveitis.

Reklamy

2 responses to “LECZENIE

  1. Bardzo fajna stronka, jestem pod wrażeniem, że chciało się komuś stworzyć takie miejsce , gdzie chorzy mogą się powymieniać doświadczeniami, jednak powyższy tekst zawiera jedynie z połowę wszystkich możliwości terapeutycznych. Nie napisano o iniekcjach doszklistkowych (w postaci depozytu uwalniającego steryd przed długi okres czasu) oraz immunosupresji-lekach ogólnych (cyklosporyna itp).

    • Rzeczywiście, na stronie nie ma wszystkich informacji niestety – mam nadzieję, że uda się to zmienić w niedługim czasie. Niestety mogę jej poświęcić tylko krótkie wolne chwile, ale postaram się nadrobić.

      Dziękuję za opinię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s