anterior uveitis

Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej – anterior uveitis – obejmuje tęczówkę i część mięśnia rzęskowego, a więc przednią część oka.  Jest to najczęściej spotykana forma uveitis, która wielokrotnie atakuje tylko jedno oko.

Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej dotyka tęczówkę i/lub mięsień rzęskowy. Tęczówka jest częścią oka zawierającą pigment (decyduje on o kolorze oczu),  w jej środku znajduje się źrenica –  rozszerzająca i zwężająca się w zależności od ilości światła. Tuż za tęczówką umiejscowiony jest mięsień rzęskowy produkujący ciecz wodnistą wypełniającą przednią komorę oka. Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej dotyczy tych dwóch struktur oka.

Podczas zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej, dotknięta zapaleniem tęczówka wpada w spazmatyczny ruch, który powoduje ból.

Objawy:

  • zaczerwienienie oka
  • ból – czasem delikatny, czasem bardzo silny; także nagły ból przy patrzeniu w górę lub w bok
  • światłofobia
  • obniżenie ostrości widzenia – w silnych zapaleniach bardzo duże
  • bóle głowy

Niektóre osoby doświadczają wszystkich objawów, bądź tylko niektórych z nich. Jednak podczas nawrotu lub ataku(w przewlekłej postaci anterior uveitis) odczuwany jest silny dyskomfort związany z chorobą oraz towarzyszące mu zaburzenia widzenia, które mogą być też związane z lekami stosowanymi podczas terapii.

W bólu bardzo pomagają gorące okłady przykładane do oka – łagodzą ból, a dodatkowo zmniejszają niebezpieczeństwo przyrośnięcia tęczówki do soczewki – jednej z komplikacji pojawiającej się w tej odmianie zapalenia błony naczyniowej oka, mogącej prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, a w następstwie do jaskry.

Zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej,  jeśli zdiagnozowane w porę,  zazwyczaj bardzo szybko odpowiada na leczenie, jednak ma tendencję do nawrotów. Bywa też, że jest ono przewlekłe – wtedy pacjent musi przygotować się na długotrwałe przyjmowanie kropli, lub w poważniejszych przypadkach leków doustnych. Zapalenie błony naczyniowej powinno być ostrożnie monitorowane przez lekarza specjalistę ze względu na możliwość pojawienia się komplikacji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s